پارچه و الیاف پلی استر

پارچه و الیاف پلی استر

دی متیل ترفتالات و اتیلن گلیلول، از مواد اصلی و اولیه کارخانه های پلی استر است که از منابع داخلی تامین می شوند.الیاف پلی استر دارای کاربرد های فراوانی است و به عنوا ن الیاف مصنوعی جایگزین پنبه و نخ طبیعی می باشد.

این الیاف دارای انواع متفاوتی است که برحسب ویژگی مواد اولیه و روش تولید دارای خواص متنوع و کارکرد های گوناگون است.
از مهمترین ویژگی های الیاف پلی استر می توان به نرم، گرم، سبک، با دوام، بهداشتی و ضد آلرژی و قابل شست و شو با دست و ماشین اشاره نمود. جذب رطوبت پلی استر بسیار کم است و بو نمی گیرد. 
کاربرد های این محصول در تولید فرش و موکت و، عایق های حرارتی و رطوبتی، فیلتر و فیلتر سازی، انواع مبل راحتی، بالش و متکا، لحاف، تشک، کف پوش خودرو، اسکاج های شست و شو ، عروسک سازی و ... می باشد.
الیاف پلی استر چروک ناپذیر هستند و به دلیل داشتن خواص الاستیسیته مقاومت بالایی در برابر چروک شدن دارند.
شکل میکروسکوپی این الیاف دارای سطح صاف و بدون چین خوردگی است و طول و قطر آن به طور دلخواه و بر حسب نوع مصرف تهیه می شوند.
الیاف پلی استر استحکام خوبی دارند به طوری که استحکامشان در حالت خیس تقریبا مساوی با حالت خشک است. همچنین خاصیت ارتجاعی این الیاف موجب شده پارچه های تهیه شده از پلی استر چروک نشوند و شکل خود را حفظ نمایند.
الیاف پلی استر در مقابل حرارت مقاومت بالایی داربالایی دارند و در حرارت 250 درجه سانتیگراد ذوب می شوند. همچنین این الیاف در برابر نور خورشید هم مقاومت زیادی دارند و اگر در مدت طولانی در مقابل نور خورشید قرار گیرند، مقدار اندکی از استحکام خود را از دست می دهند و رنگشان تغییر نمی کند.
پارچه های پلی استر در برابر اکثر مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارند و مواد اکسید کننده و سفید کننده و به طور کلی اغلب صابون ها و الکل ها و کتن ها و مواد مصرفی در خشک شویی مقاوم می باشند.


چاپ   ایمیل

محصولات مرتبط