نحوه شستن لباسهای گوناگون

نحوه شستن لباسهای گوناگون

نحوه شستن لباس‌های گوناگون باهم متفاوت است و اگر همه لباس‌ها را به یک صورت می‌شویید، زودتر ازآنچه که فکرش را می‌کنید، کهنه می‌شوند. بنابراین به روش های مناسب شست شوی برخی از پارچه ها می پردازیم.

پارچه جیر :
ابتدا گرد و غبار یا لکه‌ها را با استفاده از برس جیر از بین برده و اگر با این کار تمیز نشد، دست نگه دارید. بهتر است وظیفه شستشوی آن را به عهده یک خشک‌شویی باسابقه بسپارید. پس از شستشو از خشک‌شویی بخواهید که مواد نگه‌دارنده به آن بزند یا خودتان این کار را بکنید. زیرا حتی اگر قبل از شستشو مواد نگه‌دارنده داشته باشد، بعد از هر شستشو هم باید بزنید.
پارچه جین :
بهترین راه برای طولانی‌تر کردن عمر جین، کاهش تعداد دفعات شستشوی آن است. لباس جین خود را برعکس کنید و در آب سرد با دست بشویید. برای اینکه از کهنه شدن و رنگ ‌و رو رفتگی آن جلوگیری کنید، آن را با مایع لباس‌شویی مخصوص لباس‌های مشکی بشویید. توجه داشته باشید که آن را درون خشک ‌کن نیندازید و آن را روی بند رخت پهن کنید تا به ‌تدریج خشک شود. اگر می‌خواهید از بوی آن خلاص شوید، آن را درون کیسه پلاستیکی زیپی قرار داده و یک شب در فریزر بگذارید.
پارچه پشم :
لباس‌های پشمی خود را با آب ولرم و با دست بشویید تا آب نروند و حواستان باشد که هنگام خیس کردن، کشیده نشوند تا از شکل نیفتند. لباس پشمی را نباید آویزان کنید و برای خشک کردن باید روی سطحی تخت و کمی شیب دار بگذارید. برای اینکه آب اضافه آن خارج شود، آن را به‌صورت گلوله‌ای در دست بگیرید و فشار دهید. برای اینکه زودتر خشک شود آن را بین دو حوله قرار دهید.
پارچه کشمیر :
پارچه کشمیر بسیار ظریف است و باید با دست شسته شود. مقدار کمی مایع لباس‌شویی مخصوص لباس‌های مشکی درون تشتی بزرگ با آب گرم بریزید. اگر مایع لباسشویی در دسترس نبود می‌توانید از چند قطره شامپوی بچه استفاده کنید. لباس را به‌آرامی در آب بچرخانید تا کف در آن نفوذ کند. آب مخلوط با مواد شوینده را خالی کنید و برای آبکشی تشت را با آب تمیز پر کنید. بازهم تشت را خالی کنید و لباس را بااحتیاط از آن خارج کنید (سعی کنید آن را از شانه‌ها بلند نکنید زیرا از شکل می‌افتد)، آن را گلوله کنید و فشار دهید تا آب اضافه آن خارج شود سپس آن را تخت بیندازید تا خشک شود.
پارچه ابریشم :
لباس ابریشمی که رو برچسب آن نوشته شده، «فقط خشک‌شویی» نباید شسته شود و حتی باید از خشک‌شویی بخواهید که تا جای ممکن از مواد شیمیایی استفاده نکند. ابریشم قابل شستشو را هم باید بااحتیاط، در آب گرم و با استفاده از مواد شوینده ملایم بشویید. لباس ابریشمی را نخیسانید، نجوشانید، نچلانید و در مایع سفیدکننده نیندازید. آن را آویزان کنید تا زمانی که کمی مرطوب بماند سپس اتوی گرم (نه داغ) را پشت آن فشار دهید تا چروک‌ها از بین بروند.


چاپ   ایمیل

محصولات مرتبط