تریکو

تریکو

تریکو در حقیقت بر گرفته از واژه ی انگلیسی tricot  است که به نوع خاصی از بافت حلقوی تاری  یا   warp knitted  گفته می شود. و اگر به معنای واقعی  tricot رجوع کنیم ، متوجه تفاوت آن با تعریف تریکو در ایران خواهیم شد. تعریف تریکو در بازار ایران کاملا متفاوت است و  هنوز تفاوت هایی میان تعاریف وجود دارد.

در اکثر مواقع و به صورت عامیانه، تریکو را به  بافت های حلقوی پودی یا همان knitting اطلاق می کنند که به دو نوع تخت و گرد فرآوری می شود  از همین رو مجوز های مربوط به این فعالیت ها را صنف تریکو و کشباف (کشباف و جوراب ) صادر می کند.
 پارچه مناسب برای تریکو دوزی :
پارچه ی مناسب گردبافی :
برای تهیه ی پارچه گردباف جهت تولید انبوه ،لازم است چندین نکته را در نظر داشت تا در زمان تولید مشکل خاصی پدید نیاید. اینجا به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد :
۱-توجه به عرض پارچه : عرض های نامناسب پارچه در زمان تولید باعث ایجاد پرتی بسیاری خواهد شد و برای این موضوع ، باید میان الگو و عرض پارچه تناسب ایجاد نمود.
۲-لول شدگی : لول شدن پارچه گردباف در زمان برش  و دوخت ، زحمت فراوانی را برای تولید کننده در پی خواهد داشت . معمولا مهمترین دلیل لول شدن پارچه ی تریکو ، مربوط به تکمیل و کامپکت آن می باشد . در پارچه های دارای مواد این مورد بسیار رایج تر می باشد چون مجبورند برای پارچه های دارای مواد از درجه حرارت کمتری در زمان کامپکت استفاده نمایند . راه کار مناسب برای مواجه نشدن با این مسئله خرید مقداری کم از پارچه ، جهت انجام آزمایش و نمونه گیری می باشد.
۳- در زمان خرید پارچه رینگر یا راه راه : در این پارچه ها ، چفت شدن راه های پارچه بر روی هم به میزان زیبایی آن می افزاید که به جز هنر برش ، به پارچه ی مناسب نیز احتیاج دارد . کجی طرح راه راه در پارچه های پنبه یکرو بسیار دیده می شود که به دلیل تاب s و z نخ آن است .
۴- انتخاب درست جنس و نوع بافت پارچه گردباف : سه عامل نوع بافت ، جنسیت و تکمیل پارچه گردباف ، بر خصوصیات آن بیشترین تاثیر را می گذارند . با کمی شناخت بر روی این عوامل ، می توان بهترین نوع را متناسب با تولید تامین نمود.
روشی به صرفه و پر مزیت برای تهیه پارچه گردباف:
یک روش برای تهیه ی پارچه گردباف و تریکو ، انجام پروسه تولید آن توسط فرد می باشد . این روش به همان نسبت که مزیت دارد ، ریسک پذیری بالایی را نیز طلب می کند.
مزیت ها : تولید پارچه برای یک تولیدی ، می تواند روی قیمت پارچه ، بسیار موثر واقع گردد و در انتخاب نوع ، جنس و رنگ  نیز باز دست تولید کننده بازتر می باشد .
بررسی تریکو ، کشباف و گردباف:
ما در این مطلب انواع بافت های حلقوی پودی را مورد بررسی قرار خواهیم داد و توضیحات گرد آوری شده در حیطه ی بازار ، بررسی و آموزش های پایه را برای علاقه مندان انتشار می دهیم. توجه داشته باشید که در اینجا ما تریکو را برای زیر شاخه های حلقوی پودی به کار می بریم .
محبوبیت تریکو و کسب و کار در این زمینه  :
فعالیت های وابسته به تریکو ، کشباف و گردباف به دلیل ویژگی های مثبتی ، مورد توجه بسیاری از فعالان پوشاک و نساجی در ایران قرار گرفته و طبق آمار غیر رسمی ، فعالان رغبت بیشتری به راه اندازی کسب و کار در این زمینه  دارند.  که در اینجا به برخی از این ویژگی ها اشاره ای خواهیم داشت  .
مسلما نمی توان ادعا کرد که کسی از تریکو استفاده نمی کند . حتی عمده جوراب ها و لباس های زیر از این نوع پارچه ها تولید می گردد (تصاویر زیرماشین تخت ، گردباف عادی و گردباف جوراب میباشند). پس حتی اگر با آمار هم کاری نداشته باشیم ، با یک حساب سر انگشتی به گستردگی بازار تریکو پی خواهیم برد .
گستردگی بازار تریکو ، یکی از عواملی می باشد که توجه فعالان از جمله تولید کنندگان و فروشندگان را به خود جلب می نماید . از آنجایی که  معمولا لباس های تریکو دارای قیمت های مناسب تری هستند ، تقریبا عمده اقشار جامعه را از لحاظ اقتصادی پوشش می دهند و انعطاف پذیری بالای آن سبب گشته تا بتواند در سبد کالاهای لوکس نیز  قرار گیرد .
برخی از فعالیت های وابسته به آن به نسبت دیگر حوضه های پوشاک ( مانند فاستونی و چرم ) دارای پیچیدگی کمتری بوده و راه اندازی آسان تری دارند که این موضوع نیز سبب گشته تا در اولویت قرار گیرد . به عنوان مثال فعالیت تی شرت های چاپی حتی با سرمایه زیر ۵ ملیون قابل راه اندازیست. یا کسب و کار جوراب بافی که در مطالب روچی به بررسی و نحوه ی راه اندازی تولید جوراب پرداخته ایم .
دو صنف از اصناف ایران که رابطه ی مستقیم با تریکو دارند صنف کشباف و جوراب و صنف تولید کنندگان و فروشندگان لباس هستند که مجوزهای این حوضه از طریق این تشکیلات در هر شهری صادر می گردد.


چاپ   ایمیل

محصولات مرتبط