پارچه موهر Mohair

پارچه موهر Mohair

همه کسانی که با خیاطی آشنایی دارند به خوبی انواع پارچه را می شناسند. شناخت پارچه های مناسب برای هر فصل در انتخاب پارچه و دوخت لباس تاثیر دارد.

برخی از پارچه ها بیشتر برای فصول گرم سال مناسب هستند در حالی که پارچه های زمستانی، برای دوخت لباس در فصول سرد سال مناسب تر هستند. Mohair یا پارچه موهر یکی از پارچه هایی است که اغلب در دوخت لباس زمستانی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پالتو، مانتو ترک ، شومیز پاییزی، کت زنانه و غیره را با پارچه موهر می توان دوخت و در فصول سرد استفاده کرد.

 خصوصیات پارچه موهر Mohair :
موی بز ماده اولیه تهیه الیاف موهر است.  از موی همه نژادهای بز نمی توان در تهیه پارچه استفاده کرد. موهای لطیف برخی از نژادهای بز برای تهیه الیاف پارچه مناسب تر هستند. موی بز نژاد آنقره (angro ) بین ۱۳ تا ۲۳ سانتی متر رشد می کند و در حدود ۵۰ تا ۶۰ میکرون هم قطر دارد. این موی بلند و لطیف موهر نامیده می شود.
پشم گوسفند مرینوس یکی از با ارزش ترین متریال برای تهیه پارچه است که در جهان شهرت دارد. جالب است بدانید که موهر یا موی بز نژاد آنقره از پشم مرینوس با ارزش تر و گران تر است. در واقع تارهای لطیف تر و نازک تر موهر ارزش بیشتری دارند و در دوخت لباس های گرانقیمت مورد استفاده قرار می گیرند.
الیاف موهر خاصیت کشسانی زیادی دارند و برای بافت پارچه های مرغوب و بدون چروک مناسب هستند. خاصیت رنگ پذیری موهر بسیار بالاست و درخشندگی خاصی به رنگ می دهد. به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالای موهر خالص، این تارها با پشم گوسفند، کنف، کتان، موی بزهای معمولی، الیاف مصنوعی ( نایلون و پرلون) ترکیب می شوند و پارچه های موهر متفاوتی را به وجود می آورند. برای تشخیص موهر یک تار آن را بسوزانید به مشام رسیدن بوی کز، نشانه مرغوبیت پارچه است.


چاپ   ایمیل

محصولات مرتبط