تاریخ چاپ روی پارچه و هنر چاپ سنتی

صنعت پارچه و کشیدن طرح روی آن یکی از با قدمت ترین هنرهای دستی است. تمایل بشر به پوشش و الهام گرفتن از طرح های موجود در محیط پیرامونش  باعث شد در همان دوره از حیات بشر افرادی به فکر خلق یک اثر هنری به طور ناخودآگاه بر روی پوشش خود شدند و به مرور در طول قرن ها، هنرهای مختلفی مثل  پارچه بافی، هنر چاپ روی پارچه و سرانجام صنعت طراحی لباس را ایجاد کنند.

کشور هایی که سابقه زندگی انسان در آنها قدمت بیشتری دارد به سبک مخصوصی در طراحی و تولید لباس و پارچه رسیدند و باعث به وجود پیوستن کالایی شدند بشر به شکلی با دقت و پرزحمت و با ریزه‌کاری بسیار به تولید آن ها می پرداخت.

این موضوع باعث شد تا این عمل در طول سال های زیاد به شکل هنری زیبا شود و گسترش پیدا کند.

پارچه در کشور های اسلامی بیشتر استفاده شد. به دلیل وجود احکام و دستورات دینی وجود و استفاده از پارچه با کاربرد‌های مختلف لازم و واجب شد. به عنوان مثال به لزوم ایجاد پرده‌ و پارچه های جدا کننده بین محرم و نامحرمان، وجود گونه های مختلف از پوشش‌های مردان و زنان به منظور پوشیده نگاه داشتن اعضای مشخصی از بدن ، زیرانداز و پارچه‌ های مختلف برای انجام عبادت و موارد زیاد دیگری اشاره نمود.

با وجود موارد ذکر شده استفاده از پارچه در سرزمین‌های اسلامی، هنر های پارچه بافی و همینطور پارچه ‌نگاری توسعه یافت و هنرمندان در سرزمین‌های اسلامی به خلق آثاری با استفاده های گوناگون و گاه خاص پرداختند. در سرزمین ایران هم جلوه این نوع از هنر مانند گونه‌های دیگر هنری صورت منحصر به‌ فردی پیدا کرد. پارچه قلمکار یکی از نمونه های رشد و گسترش هنر طراحی روی پارچه در ایران است.

طراحی روی پارچه به وسیله باسمه یا قالب در سده چهارم قبل از میلاد مسیح در هند بوجود آمده است. در کتیبه های چینی ذکر شده است كه پارچه های چاپی از 140 سال پیش از میلاد مسیح از هند به چین آورده شد. در زبــان فارسی واژه چیت به معنی پارچه های چاپی است و اصل این واژه هندی است. استرابو تاریخ نویس رومی درسالهای  اولیه پس از میلاد مسیح نوشته هایی دارد که حاکی از این است که در آن زمان پارچه های چاپی از هند به اسکندریه میرفته است. مکاشفه هایی كه در آثار باستانی مصر شده گویای این امر است كه پارچه چاپی تا سده چهارده پس از میلاد به بازارهای مصر وارد می شده است.چاپ روی پارچه در ایران از دوره ساسانیان آغاز و در طول سالیان زیاد روشهای مختلفی برای تزیین پارچه های ابریشمی و كتانی ابداع شد.

در اروپا اولین پارچه های چاپی از در حـــدود 500 سال بعد از میلاد مسیح وجود داشته است. این پارچه ها به سبك شرقی درست شده است.بعد از متداول شدن چاپ باسمه ای در اروپا،روش چاپ با روش شرقی تفاوت پیدا کرد

چیتسازان اروپایی در سده سیزدهم بعد از میلاد به بعد، رنگ را كه با چسب خاصی ترکیب كرده بودند به وسیله قالب به پارچه منتقل می كردند وفقط روی قسمت مهر شده نقش می بست.چیت سازان در مشرق زمین رنگهای واقعی استفاده میکردند.این رنگ ها تمام تار و پود و الیاف پارچه را رنگ می كند.

چاپ عبارت است از رنگ آمیزی در قسمت هایی  از پارچه ولی رنگرزی بدین صورت است که تمام قسمتهای پارچه همرنگ می شود.در چاپ می توان با یک یا چندین رنگ گوناگون روی زمینه سفید یا رنگی پارچه طرح مورد نظر را ایجاد کرد.


چاپ   ایمیل

محصولات مرتبط